Co to jest inteligentny dom? Jakie przynosi korzyści?

Inteligentne oświetlenie mieszkania i domu? To rozwiązanie, które może zmienić jakość Twojego życia. Dzisiaj coraz wyżej cenione są instalacje smart home. Przydatny, jak i modny jest obecnie inteligentny dom. Co to właściwie jest i jak działa? Czy warto zdecydować się na system zarządzania budynkiem? Mając bogate doświadczenie w zakresie projektowania inteligentnego oświetlenia rozwiewamy poniżej wszystkie wątpliwości.

Inteligentny dom – co to jest? Opcje w domu i w mieszkaniu

Mianem inteligentnego domu określa się budynek lub lokal wyposażony w nowoczesne urządzenia automatyzujące liczne czynności, ułatwiając w ten sposób życie codzienne. Dom inteligentny znacząco usprawnia funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Myśląc o instalacji tego typu udogodnienia, musimy zacząć proces już na etapie budowy domu, aby w pełni wykorzystać możliwości systemu. W mieszkaniach znajdujących  się w blokach nie jesteśmy w stanie wykorzystać całego potencjału, który oferuje nam system. Najczęściej ograniczamy się do automatyzacji inteligentnego oświetlenia mieszkania, a to tylko ułamek komfortu, jaki mogą zapewnić urządzenia smart home.

Jakich funkcji możemy użyć, budując dom zgodnie z filozofią smart? Innymi słowy, co to jest inteligentny dom? Otóż inteligentne domy dają nam możliwość zautomatyzowania takich obszarów, jak:

Instalacja to jedno, drugim etapem jest zaprogramowanie systemów w taki sposób, aby w pełni wykorzystać potencjał inteligentnego domu. Jakie możliwości oferują nam instalacje smart home?

Możliwości smart domu i inteligentne oświetlenie domu

W jakich możemy zyskać pomoc? Przede wszystkim za pomocą systemu zarządzania budynkiem możemy zautomatyzować:

Wyjaśniliśmy mniej więcej, czym jest inteligentny dom. Teraz zajmiemy się kwestią tego, jak działa inteligentny dom, a tym samym jakie korzyści wynikają z użytkowania instalacji smart home.

inteligentne oświetlenie domu

Zalety inteligentnego domu.

System inteligentnego domu dzięki ocenie intensywności źródła światła (inteligentne lampy LED i żarówki) docierającego do domu oraz analizie pogody na zewnątrz może dopasować poziom oświetlenia w domu do warunków pogodowych na dworze. Natomiast system antywłamaniowy po naszym wyjściu przejmuje kontrolę nad oświetleniem, alarmem, wideo monitoringiem, zamyka wszystkie drzwi i okna (zdalne sterowanie), gasi światła i reguluje natężenie, barwę i ciepło światła, oraz włącza niezbędne zabezpieczenia. Ponadto, w przypadku włamania włącza sygnały dźwiękowe i świetlne. Jeśli nie wystraszy włamywacza, to z pewnością zainteresuje efektami dźwiękowymi sąsiadów. Instalacje smart home można również połączyć z centralą firmy ochroniarskiej.

Jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjału inteligentnego domu, nie możemy zapomnieć o systemie zarządzania sprzętem AGD, RTV, czy urządzeniami ogrodowymi. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z jednej aplikacji do obsługi całości. W takim przypadku możemy komfortowo zarządzać inteligentnym domem i poczuć swobodę. Jednym kliknięciem możemy włączyć kino domowe, zgasić światło, a kolejnym włączyć piekarnik, czy mikrofalówkę, aby przygotować popcorn do rodzinnego seansu.

Inteligentne sterowanie oświetleniem domu i mieszkania

Na jakie korzyści możemy liczyć, po zainstalowaniu u siebie w domu smart systemu? Oprócz oczywistego komfortu psychicznego – kiedy mamy pewność, że światła są wyłączone, ciasto się nie spali w piekarniku, a  drzwi są zamknięte, system gwarantuje nam oszczędność pieniędzy, między innymi na ogrzewaniu i klimatyzacji. Mamy też pewien wkład w dbanie o środowisko, dlatego, że oszczędzamy energię i wodę. Co więcej, dom inteligentny to gwarancja bezpieczeństwa, dzięki rozbudowanemu, nowoczesnemu systemowi zabezpieczeń.

Ponadto system jest wygodny i wspiera nasze zdrowie. W naszym domu czujemy się bezpiecznie i mamy pełną kontrolę nad funkcjami systemu. Możemy nim sterować zdalnie za pomocą aplikacji. Wystarczy dostęp do Internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *