Najczęściej zadawane pytania (F.A.Q.)


Obalmy mity, przedstawmy fakty

Zależy nam na zwiększaniu świadomości klientów w kwestii inteligentnego sterowania domem.
Poniżej dzielimy się informacjami zdobytymi w pracy z naszymi klientami.

Najczęściej zadawane pytania

Pod pojęciem „inteligentnego domu” kryje się szereg technologii, systemów komunikacji oraz urządzeń dzięki którym możemy zautomatyzować powtarzalne procesy, zachodzące w domu lub mieszkaniu. Inteligentny dom będzie zawierał np. zautomatyzowane ogrzewanie, dopasowujące temperaturę wnętrza do warunków zewnętrznych, inteligentne oświetlenie zmieniające swoje natężenie oraz odcień bieli w zależności od wykrytego ruchu i pory dnia.

Istotą sterowanie ogrzewaniem są dwa główne czynniki: zwiększenie oszczędności i podniesienie komfortu.

Duża bezwładność ogrzewania podłogowego sprawia, że wszystkie otwarte części domu grupuje się w jedną strefę ogrzewania. Kolejną strefę mogą stanowić poszczególne, zamknięte sypialnie lub grupa sypialni. Oddzielną grupę stanowią łazienki i toalety.

Ogrzanie dużych powierzchni tj. salon połączony z aneksem kuchennym i hallem, zajmie dużo czasu, dlatego w tych strefach zwykle utrzymuje się stałą temperaturę. W wypadku sypialni oraz łazienek należy wziąć pod uwagę ich mniejszą powierzchnię oraz mniejszą częstotliwość użytkowania, zawężoną przeważnie do kilku godzin w ciągu dnia.

Niejednokrotnie każdy z domowników ma inne preferencje w kwestii temperatury podczas kąpieli lub snu. Z tego względu warto wydzielić te pomieszczenia jako oddzielne strefy ogrzewania, co da nam możliwość ograniczenia ogrzewania lub zwiększenia temperatury w dowolnej chwili.

Krótka wersja odpowiedzi – NIE 🙂

Przyjęło się założenie, iż do sterowania ogrzewaniem niezbędne są termostaty ścienne. Niesie to za sobą konieczność prowadzenia dodatkowych przewodów do miejsca montażu termostatu oraz zakup samych termostatów, które zwykle nie należą do najtańszych. Niewątpliwym mankamentem tego rozwiązania jest estetyka termostatów, które starzeją się wizualnie dość szybkim tempie. Warto podkreślić, że wybór miejsca montażu takiego termostatu jest ostateczny, ze względu na konieczność prowadzenia przewodów.

Nasze rozwiązanie daje możliwość utworzenia bardzo rozbudowanych harmonogramów ogrzewania, przez co konieczność manualnej zmiany temperatury pojawia się bardzo rzadko. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, użytkownik dysponuje łatwą w obsłudze aplikacją z której może dokonać zmiany temperatury w dowolnej strefie. Takiej zmiany można dokonać w dowolnej chwili, nawet będąc poza domem.

Oczywiście zdarzają się sytuacje w których klientowi zależy na klasycznych termostatach ściennych, dlatego dysponujemy różnymi rozwiązaniami, które zachowają wszystkie funkcjonalności inteligentnego sterowania wraz z wyposażeniem w termostaty.

  1. Do sterowania roletami wystarczą klasyczne silniki roletowe z tzw. “krańcówkami” oraz zabezpieczeniem przeciążeniowym. Jakiekolwiek silniki radiowe z dedykowanymi pilotami to niepotrzebny wydatek. Inteligentne sterowanie roletami lub żaluzjami to zautomatyzowanie otwarcie, zamknięcie lub częściowe przymknięcie o określonej porze lub przy określonych warunkach. Piloty są zbędne.
  2. Stosowanie włączników do rolet przy oknach jest kwestią gustu. Należy wziąć pod uwagę aspekt wizualny oraz zastanowić się jak często będzie potrzebne manualne otwarcie/zamknięcie konkretnej rolety lub żaluzji. Dla niektórych domowników manualna kontrola będzie wygodniejsza z włącznika ściennego niż z aplikacji mobilnej. Nasze rozwiązania dają możliwość podłączenia rolet z włącznikami ściennymi oraz bez nich.

Odpowiednia barwa światła wpływa na samopoczucie i kolory oświetlanych powierzchni. Dlatego dobór barwy światła jest tak istotny. Pierwszym aspektem, który jest ważny do wzięcia pod uwagę przy doborze odpowiedniego światła jest jego ilość w projekcie oraz własne preferencje.

Oświetlenie w pomieszczeniach dzielimy na 3 strefy:

  • Oświetlenie główne (to oświetlenie, które daje nam najwięcej światła, najczęściej są to lampy natynkowe, lub lampy wiszące
  • Oświetlenie nastrojowe (najczęściej oświetleniem nastrojowym są linie LED w ciepłych barwach, które skutecznie pomagają w odprężaniu się)
  • Oświetlenie ambientowe (jest to oświetlenie ozdobne, najczęściej są to taśmy RGB, które zmieniają kolor zapewniając niepowtarzalny klimat.
Zapraszamy!
Dołącz do grona zadowolonych klientów LEDBEST