Ile kosztuje inteligentny dom? Ile zaoszczędzisz z systemem smart home?

Wielu osobom wydaje się, że inteligentny dom to luksus zarezerwowany dla najbogatszych. Może rzeczywiście było tak jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj jednak smart home to rozwiązanie ogólnodostępne. Mało tego, obecnie inteligentny system ma na celu nie tylko zwiększyć komfort życia, ale również zapewnić realne oszczędności.


Czy instalacja systemu inteligentnego domu jest droga?

Tym, co przeraża większość osób, jest perspektywa kosztownego i skomplikowanego montażu systemu inteligentnego domu. Jednak w rzeczywistości wcale nie musi to być skomplikowany proces. Nowoczesne systemy zamknięte są w kompaktowych urządzeniach, które umożliwiają połączenie poszczególnych instalacji bez użycia przewodów. Tym samym
praca polega w zasadzie jedynie na wykonaniu standardowej instalacji elektrycznej. W przypadku mieszkań czy domów kupowanych od deweloperów często jest już ona kompletna i dostosowana do systemów zarządzania.

Smart home, czyli wszystko w jednym

Budując dom jesteś zmuszony wykonać liczne instalacje. Zakup poszczególnych ich elementów generuje wysokie koszty. System alarmowy, ogrzewanie, oświetlenie, czy rolety – każdy z tych elementów kupujesz osobno. Możesz jednak tego uniknąć, decydując się na inteligentny dom. W takim przypadku wszystko, czego potrzebujesz, zamawiasz od wykonawcy inteligentnego domu, który zajmuje się również integracją systemów.
Sumarycznie koszty zakupu kompletnego systemu są nieco wyższe niż koszty nabycia pojedynczych jego elementów. Niemniej jednak dla przeciętnego domu o powierzchni 120-150 m^2 różnica waha się zwykle w przedziale 3-6 tys. złotych, co wydaje się nie być przesadnie wysoką kwotą. Ponadto oszczędzasz dzięki wykonaniu wszystkich instalacji w ramach jednego procesu, przez jedną firmę.

Niższe koszty eksploatacyjne z systemem smart home

Choć instalacja systemu inteligentnego domu nie stanowi ogromnego kosztu, jest jednak pewną inwestycją. Wymaga określonego nakładu finansowego, jednak pozwala zaoszczędzić w dłuższej perspektywie za sprawą niższych kosztów eksploatacyjnych. Szacuje się, że efektywnie wykorzystywany system smart home umożliwia czerpanie czystego zysku już po ok. 10 latach od montażu. Jak to możliwe?

Za sprawą inteligentnego zarządzania systemami domowymi, zaoszczędzisz na rachunkach za prąd i ogrzewanie. Koniec z marnowaniem energii, gdy zapomnisz zgasić światło w pokoju. Teraz możesz naprawić pomyłkę zdalnie, za pomocą aplikacji. Wykorzystujesz oświetlenie tylko tam, gdzie go potrzebujesz i tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest potrzebne. Co więcej, możesz sterować poziomem natężenia oświetlenia. Oszczędzasz również na
ogrzewaniu. Przykładowo, nie musisz już odkręcać kaloryfera na całą noc. Dzięki odpowiednim ustawieniom, system zadba o właściwą temperaturę w pomieszczeniu, utrzymując aktywność grzejników tak długo, jak będzie to konieczne, jednak ani minuty dłużej. Nie musisz także pozostawiać włączonego na maksimum ogrzewania, gdy wychodzisz z domu, aby móc wrócić do ciepłego wnętrza. System włączy ogrzewanie w odpowiednim czasie przed Twoim przyjściem.

Inteligentny dom to inwestycja, która jednak stosunkowo szybko się zwraca. Jednocześnie instalacja systemu nie generuje aż tak wysokich kosztów, jak się powszechnie uważa. Tym samym niewielka inwestycja pozwala Ci w dłuższej perspektywie zaoszczędzić, a do tego cieszyć się komfortem, o jakim do niedawna można było tylko pomarzyć.