Inteligentne systemy bezprzewodowe

Inteligentny dom jest rozwiązaniem, które zapewnia komfort korzystania z najnowszych technologii, daje możliwość modyfikacji oraz rozbudowy zastosowanych systemów. Wszystko to staje się jeszcze łatwiejsze przy wykorzystaniu technologii Z-Wave.

Czym jest technologia Z-Wave?

Z-Wave jest rozwiązaniem pozwalającym na bezprzewodową komunikację pomiędzy urządzeniami stanowiącymi podstawę systemu inteligentnego domu. Technologia ta powstała prawie 20 lat temu i od tego czasu jest dynamicznie rozwijana – w domach i firmach wykorzystywanych jest już ponad 100 milionów produktów Z-Wave opracowanych przez przeszło 500 producentów z całego świata.

Systemy bezprzewodowe inteligentnego domu

Korzyści z wprowadzenia systemów bezprzewodowych jest wiele. Przede wszystkim systemy te pozwalają na swobodne sterowanie oświetleniem, wentylacją czy żaluzjami bez konieczności przeprowadzania kilometrów kabli. Bezprzewodowa komunikacja sprawdzi się także w systemach, które dbają o bezpieczeństwo domu. Sensory Z-Wave stosowane są w układach przeciwpożarowych, videomonitoringu, a nawet systemach odpowiedzialnych za symulację obecności podczas wyjazdu domowników.

Technologia bezprzewodowa jest rozwiązaniem bardzo elastycznym – łatwo ją zmodyfikować i dostosować wykorzystane rozwiązania do zmieniających się potrzeb mieszkańców. W przypadku systemów przewodowych, konieczne jest przewidywanie wszystkich potrzeb i oczekiwań już na etapie budowy, bo ich zmiany – jeśli w ogóle będą możliwe – są trudne do wprowadzenia. Wiążą się zwykle z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu pomieszczeń lub ukrywania przewodów za różnego rodzaju osłonkami.

Urządzenia bezprzewodowe są jednocześnie nadajnikami i odbiornikami sygnału, co zapewnia stabilne działanie całego systemu i jego niezawodność (światowi eksperci używają wręcz często w tym kontekście pojęcia “samonaprawialnej sieci”). Decydując się na modyfikację już istniejącego w domu systemu lub stworzenie nowego, warto rozważyć możliwości, jakie daje technologia Z-Wave.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *