Jakie oświetlenie do biura?

Stworzenie komfortowych warunków w miejscu pracy ma duży wpływ na wygodę, zadowolenie, a także wydajność pracowników. Niezwykle istotny jest prawidłowy dobór oświetlenia do biura. Jakie oświetlenie wybrać, aby osiągnąć najlepsze efekty? Podpowiadamy w artykule!

 

Ergonomiczne warunki pracy

To, jakie oświetlenie do biura powinno zostać zamontowane, zostało konkretnie określone w przepisach i normach BHP. Dostosowanie się do nich nie jest tylko prawną koniecznością każdego pracodawcy, ale również wyrazem troski o zdrowie i komfort pracy zatrudnionych osób. Pracownicy, przebywając przez kilka godzin dziennie w niewłaściwie oświetlonym biurze, cały czas odczuwaliby zmęczenie, byliby narażeni na ból, podrażnienie i łzawienie oczu, a także na dyskomfort psychiczny czy rozdrażnienie.

 

Barwa i natężenie światła

Natężenie światła wokół stanowiska pracy w biurze powinno wynosić w zależności od czasu poświęcanego na pracę bezpośrednio przy komputerze 500 lub 300 luksów. Większe natężenie światła jest niezbędne, gdy kilka godzin dziennie spędzane jest przed monitorem, mniejsze zaś, gdy jest on używany przez krótszy czas. Istotną rolę odgrywa również barwa światła. Najlepszym wyborem są lampy, które w zależności od pory dnia mogą emitować światło ciepłe lub chłodne. Tego typu urządzenia najlepiej imitują naturalne światło i stymulują organizm, dając mu sygnał do wzmożonej koncentracji lub do wyciszenia.

 

Prawidłowe rozmieszczenie lamp

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, zastanawiając się, jakie oświetlenie do biura wybrać, jest sposób rozmieszczenia lamp. W biurze należy umieścić przynajmniej dwa źródła światła. W każdym pomieszczeniu powinno znajdować się duże źródło światła padające na stanowisko pracy od góry oraz lampka bezpośrednio oświetlająca biurko. Lampa nabiurkowa, aby spełniała swoją funkcję, musi być również prawidłowo ustawiona — jej światło powinno padać bezpośrednio na klawiaturę i znajdować się odległości około 30 cm od oczu. Ciekawym urozmaiceniem będą również reflektorki i spoty, które nie tylko doświetlą biuro, ale również będą doskonałą dekoracją.

 

 

Nie tylko jakość światła i jego rozmieszczenie ma znaczenie. Ważne jest również to, by oświetlenie do biura było energooszczędne. W tej roli doskonale sprawdzą się lampy LED. Są one nie tylko bardziej ekologiczne od tradycyjnych rozwiązań, ale zapewniają również większą moc i więcej możliwości regulacji natężenia światła. W zależności od specyfiki biura możesz zamontować w nim na przykład oświetlenie szynowe, panele LED lub bardziej nieszablonowe rozwiązania. Każdego typu lampy LED doskonale będą naśladować naturalne źródła światła i zapewnią większy komfort pracownikom, generując w tym samym czasie mniejsze koszty.

 

Inteligentne oświetlenie do biura

Najwięcej korzyści uzyskasz jednak, decydując się na system inteligentnego oświetlenia do biura. Dzięki niemu w każdej chwili możliwa będzie regulacja jego wszystkich parametrów: natężenia, temperatury oraz mocy za sprawą specjalnego pilota lub bezpośrednio z poziomu smartfona. W ten sposób w każdej chwili w łatwy sposób zapewnisz swoim pracownikom komfortowe, bezpieczne i ergonomiczne warunki w biurze, co pozytywnie wpłynie na ich samopoczucie oraz wydajność.

Montując oświetlenie do biura, należy zatroszczyć się o wiele aspektów. Z tego powodu, zamiast samodzielnie martwić się o każdy szczegół, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w Twoim biurze panują najlepsze warunki do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *