Oświetlenie sklepu odzieżowego – jak je zaprojektować?

Aby prowadzenie sklepu odzieżowego było efektywne, trzeba uwzględnić szereg elementów. Jednym z najważniejszych, którego pod żadnym pozorem nie można pominąć jest odpowiednie oświetlenie sklepu odzieżowego. Okazuje się, że barwa światła i natężenie światła w dużej mierze wpływają na decyzje podejmowane przez klientów. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak zaplanować oświetlenie sklepu odzieżowego, aby przełożyło się ono pozytywnie na osiągany zysk.

Kto jest klientem sklepu?

Chcąc efektywnie oświetlić sklep odzieżowy, należy przede wszystkim wiedzieć, kto będzie jego klientem. Zupełnie inaczej planuje się bowiem oświetlenie sklepu odzieżowego, który kieruje swoją ofertę do osób zamożnych i sięgających po produkty najbardziej znanych na świecie marek, a inaczej wówczas, gdy w sklepie zamierzamy sprzedawać odzież typowo młodzieżową. 

Profesjonalne oświetlenie sklepów obejmuje oświetlenie:

Jak powinna być oświetlona witryna sklepowa?

Witryna sklepowa to kluczowy element, jeśli chodzi o zwrócenie uwagi przechodniów. Jest to ten element, z którym klient styka się na samym początku. Jeśli witryna sklepowa go nie skusi i nie przekona – nie wejdzie on do sklepu, a tym samym szanse na to, że dokona zakupu są zerowe. Dobrym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia witryn sklepowych są elementy mobilne. Można je przenosić, dopasowując do aktualnych potrzeb. Inaczej będziemy bowiem oświetlać kolekcję wiosenną i letnią, nieco inaczej zrobimy to wówczas, gdy chcemy zaprezentować kolekcję jesienną. Strzałem w dziesiątkę są oprawy pozwalające na regulację kąta padania światła. Jeśli chodzi o natężenie światła, nie może ono być ani zbyt duże, ani zbyt małe. Dobrym wyborem jest możliwość regulowania barwy światła, aby podkreślić walory prezentowanej odzieży. Inteligentne oświetlenie LED do sklepu to bardzo dobry wybór.

Jak powinno wyglądać oświetlenie regałów i powierzchni sprzedaży ogólnej?

W przypadku sklepów odzieżowych ekskluzywnych zaleca się stosowania światła o ciepłej barwie. Sprawdza się dobrze większy kontrast, który można uzyskać, stosując oprawy wąskostrumieniowe. W przypadku butików młodzieżowych lepszy efekt uzyskamy, decydując się na barwę chłodniejszą. Należy również zastosować mniej oświetlenia punktowego. Sklepy kierujące swoją ofertę do młodych ludzi mogą sięgać też po dodatkowe efekty świetlne. Świetnie sprawdza się dynamiczne oświetlenie tła.

Jakie powinno być oświetlenie przymierzalni?

Przymierzalni nigdy nie należy oświetlać światłem metalohalogenkowym bądź wąskostrumieniowym ostrym światłem halogenowym. Klient bowiem prezentuje się w takim oświetleniu bardzo niekorzystnie – co sprawia, że raczej nie zdecyduje się na zakup mierzonego ubrania. W przymierzalni sprawdzają się te lampy do sklepu odzieżowego, które zapewniają miękkie i jednorodne światło.

Jakie oświetlenie do sklepu odzieżowego wybrać to jedno z tych pytań, które początkujący właściciele butików zadają bardzo często. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia nie jest trudne. Wystarczy skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy podpowiedzą, jakie oświetlenia sklepu będą najlepsze. Zapraszamy do współpracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *