Oświetlenie szynowe wśród różnych systemów oświetleniowych zasługuje na wyróżnienie. Wykorzystanie tego rodzaju oświetlenia pozwala na zastosowanie źródeł światła różnego rodzaju, zmienianie sceny świetlnej w dowolnym momencie oraz możliwość rozbudowywania i dopasowywania do bieżących potrzeb. Zanim jednak będziesz mógł cieszyć się z zalet posiadania oświetlenia szynowego, musisz je zamontować. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak należy to zrobić.

Z czego składa się system oświetlenia szynowego?

W naszym sklepie znajdują się różne produkty związane z oświetleniem, w tym elementy umożliwiające stworzenie oświetlenia szynowego. Żeby móc stworzyć sprawny system, który będzie w stanie pełnić swoją funkcję, potrzebujesz:

– lamp na szynach,
– szynoprzewodów składających się z zasilania szynoprzewodów, elementów montażowych oraz akcesoriów.

Wśród akcesoriów, które przydadzą się podczas montowania systemu szynowego, znajdują się:
– łączniki – przekazujące zasilanie oraz umożliwiające zmianę kierunku szynoprzewodu,
– zaślepki – mające na celu zabezpieczenie wewnętrznych szyn oraz zadbanie o efekt estetyczny całości,
– akcesoria montażowe.

Montaż oświetlenia szynowego – o czym należy pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na zakup produktów dostępnych w naszej ofercie, zastanów się, jak chcesz zamontować swoje oświetlenie. Do wyboru są trzy metody:
– montaż podtynkowy,
– montaż natynkowy,
– podwieszanie.

Za najprostszą metodę montażu uznaje się system natynkowy. Szynoprzeowody, przeznaczone do zamontowania w ten sposób, posiadają dedykowane miejsca na kołki montażowe. Dzięki temu, żeby zamontować szynoprzewody wystarczy przymierzyć je do wybranego miejsca na suficie, zaznaczyć miejsca, w których będą znajdować się kołki, a następnie za pomocą wkrętów montażowych należy przymocować szynoprzewód.

Montaż podtynkowy działa na podobnej zasadzie. Główną różnicą jest to, że elementy przyczepiane są do stropu, zamiast do podwieszanego sufitu. Warto również pamiętać o tym, że montaż podtynkowy jest możliwy tylko i wyłącznie w sytuacji, w której zdecydujesz się na zakup szyn posiadających specjalny rant. Jeżeli rozważasz montaż podtynkowy, skontaktuj się z naszymi pracownikami, którzy pomogą Ci w wybraniu odpowiednich elementów montażowych. Główną cechą wyróżniającą montaż podtynkowy jest to, że szyna licuje się z sufitem, a co za tym idzie, nie odstaje od niego w żaden sposób.

Trzecia metoda, czyli podwieszanie, też jest stosunkowo prosta. Należy jednak mieć na uwadze to, że w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na typ szynoprzewodów. Najlepiej jest zdecydować się na elementy wykonane z grubszego aluminium, które będzie odpowiednio trwałe i sztywne. Wybierając elementy montażowe oferowane przez naszą firmę, zyskujesz pewność stabilności systemu oświetleniowego.

Dalsze kroki związane z montażem

Kiedy szynoprzewody zostaną zamontowane, czas na montaż zasilania. Można to zrobić korzystając z zasilania lewego, prawego lub przelotowego, w zależności od miejsca, w którym zamierzasz podłączyć system do sieci. Decydując się na zakup konkretnych produktów, musisz podjąć decyzję, czy chcesz zamontować szynę trójfazową czy jednofazową. Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami szyn jest to, że w przypadku szyn trójfazowych, istnieje możliwość przypisywania poszczególnych lamp do różnych stref oświetleniowych. Nie ma natomiast dużych różnic w sposobie zasilania. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *